"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

GÜNCEL

 

ÇEVRE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK FAALİYETLERİ

 

  1. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) Yetkilendirilmiş Kuruluş Faaliyetleri
  a. “Hyperlink” – TÜBİSAD Üye Buluşmaları

Her biri sektörünün önde gelen liderlerinin blokzincir, metaverse, DAO, fintech, siber güvenlik, teknolojide kapsayıcılık gibi konularda sunumlar yaptığı ve bilişim sektöründeki son gelişmelerin masaya yatırıldığı TÜBİSAD Üye Buluşmaları "Hyperlink" etkinliği 30 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu standına yer verilerek katılımcılara, sürdürülebilirlik bakış açısıyla AEEE Yönetimi konularında bilgilendirmeler yapıldı. Fuaye alanında yer alan ekranlarda gerçekleştirilen AEEE çalışmalarına yönelik videolar etkinlik boyunca yer aldı.

  b. Sürdürülebilir İş Ödülleri

Sürdürülebilirlik Akademisi’nin çalışması olan; sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan ve ortak geleceğimize sahip çıkan iş modellerini, projeleri vurgulayarak, iş dünyası için rol modelleri paylaşmak amacıyla, bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde kazananlar, 18 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı.

51 kişilik jüri kurulu tarafından zorlu bir değerlendirme süreci sonucunda 15 kategoride ödüller sahiplerini buldu. TÜBİSAD ve TEGV iş birliğiyle 2016 yılından beri devam eden “Atma Bağışla!” kampanyası “İş birliği – STK” kategorisinde ödül kazandı. “Atma Bağışla!” kampanyası ile bugüne kadar toplam 386 ton AEEE geri dönüşüme kazandırılırken, 4.300’den fazla çocuğun nitelikli eğitimine katkı sağlandı. 

  c. TULİP Çevre Ödülleri

TULIP Sürdürülebilirlik Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Ltd.Şti tarafından 2022 yılında ikincisini düzenlenen “TULİP Çevre Ödülleri”ne başvuru yapıldı. TYK, 2015 yılından bu yana yüzlerce öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirdiği “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası ile Sosyal Değişim Ödülü almaya hak kazandı. 

  d. “Öğrenciler AEEE Topluyor!” Kampanyası

2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyasının başvuruları 1 Kasım 2022 itibariyle başladı. Kampanya başvuruları www.basvuru.tyk.org.tr üzerinden alınıyor. Kampanyaya katılmak isteyen her okuldan bir temsilci öğretmen kampanya başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

2 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek kampanya süresince öğrenciler ve öğretmenler AEEE’lerini okullarında belirledikleri alanda toplayacaklar. Kampanya sonunda, AEEE’leri teslim alınan okullar belirlenen ödül tablosu doğrultusunda ödüllendirilecek.

Öğrencilerde AEEE yönetimi farkındalığı oluşturmak üzere gerçekleştirilen kampanyada bu yıl “yeniden kullanım” farkındalığını oluşturmak da amaçlanıyor. Bu sebeple Tablet, kitap seti, tohum topları gibi ödüllerin yanı sıra ödüllerin arasına yenilenmiş ürün olarak nitelendirilen laptop ve masaüstü bilgisayarlar ile elektronik cihazların onarılması ve AEEE’lerin incelenmesine yönelik atölye çalışması ve yeniden kullanımda değerlendirilebilecek cihazlarda veri güvenliğini sağlamak üzere veri imha sertifikalarına yer verildi. 

2022 Ağustos ayında öğrencilere yönelik düzenlenen “Öğrenciler AEEE Topluyor!” temalı afiş yarışmasında çevre ve sanat konularına ilgili gönüllü emeklilerden oluşan jüri tarafından gerçekleştirilen değerlendirmenin ardından 6 – 10 ve 11 – 14 yaş gruplarında dereceye giren 3’er çalışma belirlendi. Çalışmada görev alan jüri üyeleri ve dereceye giren öğrenciler yaş gruplarına uygun olarak kitap setleri ile ödüllendirildi. Derece alan eserler 2022 – 2023 Eğitim Öğretim yılı “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası duyuru afişi olarak kullanılıyor.

 

e. 14 Ekim Dünya E-Atık Günü Çalışmaları

  i. “Eğitime Dönüştür” Hediye Çeki Kampanyası

TÜBİSAD – Turkcell – TEGV iş birliği ile sürdürülen “Eğitime Dönüştür” projesi kapsamında daha çok tüketiciye doğrudan erişebilmek ve sosyal sorumluluk katkısını artırmak amacıyla ilki sene başında düzenlenen hediye çeki kampanyası için hazırlıklara başlandı. 14 Ekim Dünya E-atık Günü kapsamında düzenlenen kampanyada tekno atıklarını Turkcell bayilerine bırakan son tüketicilere hediye çeki tanımlandı. Hediye çekleri, yıl sonuna kadar Turkcell mağazaları ve Turkcell Pasaj üzerinden kullanılabiliyor. Kampanya süresince toplanan tekno atıklardan sağlanan değer TEGV’e aktarılarak nitelikli eğitim desteğine dönüştü.

Farkındalık oluşturmak üzere hazırlanan videoları izlemek için karekodları okutunuz:

  ii. Darüşşafaka Yararına E-atık Toplama Kampanyası

14 Ekim Dünya E-atık Günü kapsamında Darüşşafaka iş birliği ile her yıl düzenlenen AEEE Toplama Kampanyası başladı. Ekim ayı sonunda tamamlanan kampanya kapsamında AEEE’lerini geri dönüşüme kazandıran kişi ve kurumlar için sertifika düzenlenirken, toplanan AEEE’ler karşılığına Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına Teknolojik Donanım Desteği olarak aktarıldı.

  iii. Kocaeli Sıfır Atık Festivali

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sıfır Atık Festivaline katılım sağlandı.

Festivalde, TYK tarafından “Ömürlük cihazlar” E-atık Tamir Atöltesi düzenlendi.  Gerçekleştirilen atölye ile başta küçük yaş grubunda olmak üzere tüm katılımcılarda elektronik cihazların yeniden kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak amaçlandı.

Atölyede, kullanılabilirliğini tamamen yitirmemiş elektronik cihazlar için gerekli tamir/onarım işlemleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Katılımcıların evlerinde bulunan cihazların atık vasfına ulaşmadan önce kullanım ömrünü uzatmanın önemine değinildi. “Yenilenmiş Ürün” kullanımında veri güvenliği gibi dikkat edilmesi gereken noktaların yanı sıra atık oluşumunu önlemenin sürdürülebilir bir çevre için yararları konularına dikkat çekildi. Atölye süresince çeşitli cihazların onarım işlemleri uygulamalı olarak gösterildi. 

  1. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gelişmeleri
  a. AEEE’lerin Kontrolü Yönetmeliği Taslağı

2022 – Temmuz ayında yayınlanan “AEEEE’lerin Kontrolü Yönetmeliği Taslağına” yönelik üye görüşleri toplanarak TYK görüşleri ile konsolide bir şekilde Bakanlığa sunuldu.  İlgili diğer STK temsilcilerinin de katıldığı T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda gerçekleştirilen “AEEE Taslak Yönetmelik Görüş ve Öneri toplantısına” katılım sağlandı.

  b. DEEP Projesi kapsamında TYK Ziyareti

Türkiye’nin döngüsel ekonomiye geçişinin teşvik edilmesi ve AB Döngüsel Ekonomi Modeli doğrultusunda Türkiye'nin döngüsel ekonomiye geçişte kurumsal ve teknik kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından “Türkiye'nin Döngüsel Ekonomiye Geçiş Potansiyelinin Değerlendirilmesi için Teknik Destek Projesi” (DEEP Projesi) yürütülmektedir.

Proje kapsamında, proje ekipleri tarafından kurumsal ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede 2022 Ağustos ayında TYK ziyareti gerçekleştirildi. Karşılıklı görüş ve öneriler paylaşıldı.

  c. Döngüsel Ekonomi Eylem Planı Çalıştayı

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen DEEP Projesi kapsamında Özel ve Kamu Sektörlerine Yönelik Döngüsel Ekonomi Çalıştayları düzenlendi.

TYK, 3 – 4 Ekim 2022 tarihlerinde özel sektöre yönelik düzenlenen çalıştaya katıldı. Çalıştayda; “Döngüsel İş Modelleri”, “Sürdürülebilir/Döngüsel Standartlar ve Sertifikasyon & Atık Durumunun Sona Ermesi ve Yan Ürünler”, “Döngüsel Ekonomi Finansmanı”, “İyi Uygulamalar” oturumları düzenlendi. İnteraktif oturumların yanı sıra işletmeler arası iş birliğine fırsat sağlayan görüşmelerin yapıldığı bir paralel oturum da gerçekleştirildi. Çalıştayın son oturumunda ise Proje kapsamında gerçekleştirilen “Piyasa Araştırması ve Kurumsal Ziyaretlerin Sonuçları” konusunda bilgi verilerek, interaktif grup çalışması yapıldı ve döngüsel ekonomideki boşluklar, ihtiyaçlar, çözüm önerileri ve döngüsel ekonominin fırsatları konusunda görüşleri alındı. TYK olarak bu oturumda “Elektronik ve Bilişim Teknolojileri” çalışma grubunda yer alındı. Diğer grup üyeleri ile Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Döngüsel Ekonomi Eylem planı için görüşler oluşturuldu. 

 

 

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.