"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

GÜNCEL

 

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin AEEE

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş, 2015 yılından bu yana yürüttüğü e-atık toplama ve geri kazanım çalışmaları kapsamında profesyonel bir anlayışla çeşitli kanallardan topladığı elektronik atıkların ekonomiye ve çevreye kazandırılmasını sağlıyor. Günümüze kadar gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde topladığı e-atıkları; eğitimde fırsat eşitliğine, teknolojik donanım desteğine, binlerce ağaca, sokak hayvanları için medikal ve mama yardımına, kısacası yaşam için değere dönüştürüyor.

Belediye İş Birlikleri ile Gerçekleştirilen Kampanyalar

Protokollü belediye sayısı 80’e ulaşan TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu (TYK) iş birlikleri kapsamında çeşitli faaliyetlerini sürdürüyor.

Her yıl okullara yönelik düzenlenmekte olan “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası 2021 – 2022 Eğitim Öğretim yılında da gerçekleştirildi. Belediyeler ve il/ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri desteği ile duyuruları yapılan kampanyaya yaklaşık 300 okul başvuru yaptı. 9 Mayıs 2022 tarihine kadar devam eden kampanyada öğretmen ve öğrenciler okullarında AEEE’lerini biriktirdi. Okullardaki AEEE’ler TYK tarafından yönlendirilen lisanslı AEEE taşıma araçlarıyla teslim alınarak lisanslı AEEE işleme tesislerine taşınıyor ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Kampanya kapsamında AEEE teslim eden okullar 2022 yılı temmuz ayı içerisinde ödüllendirilecek.

Gelecek yıl düzenlenecek olan “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası için “Afiş Tasarım Yarışması” başladı. Yarışma, 6 – 14 yaş grubu öğrencilere yönelik olarak @tubisadyk Instagram hesabı üzerinden gerçekleştiriliyor. Belirlenen şartları sağlayan eserler emekli gönüllülerden oluşturulan jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye giren afişler 2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası duyuru afişi olarak kullanılacak. Ayrıca bu eserlerin sahibi öğrenciler ve jüri üyeleri kitap setleri ile ödüllendirilecek.

Kocaeli İlçe Belediyeleri ve Karşıyaka Belediyesi özelinde düzenlenen sitelere ve okullara yönelik AEEE toplama kampanyaları mayıs ayında tamamlandı. Belirlenen şartları sağlayan site ve okullar ödüllendirildi.

Eğitime Dönüştür

2019 yılında Turkcell ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birlikleri ile başlatılan kampanyayı daha erişilebilir kılmak ve daha çok tüketiciye doğrudan erişebilmek için “Eğitime Dönüştür” hediye çeki kampanyası gerçekleştirildi. Evlerinde bulunan tekno atıkları belirlenen tarihler arasında Turkcell bayilerine getiren vatandaşlara kampanya kapsamında 50 TL değerinde hediye çeki tanımlandı. Kampanya süresince toplamda 895 adet hediye çeki dağıtıldı. Hediye çekleri Turkcell Pasaj üzerinden gerçekleştirilen alışverişte kullanıldı. “Eğitime Dönüştür” çerçevesinde de kullanılan TYK’nın WEEERO isimli yazılım sistemi üzerinde gerekli geliştirme ve güncellemelerin yapılması ile hediye çeki kampanyası bu sistem üzerinden yürütüldü. Tekno atık geri dönüşümü farkındalığını arttırmak ve kampanyayı duyurmak için hazırlanan reklam filmi TV kanallarında; TYK, Turkcell ve TEGV Sosyal Medya hesaplarında yayınlanıyor.

Reklam filmi için karekodu okutunuz. 

Küçük yaşta AEEE farkındalığını oluşturmak üzere 7 – 10 yaş grubunda çocuklar için “Döngüsel Elektronikler Çocuk Kitabı” çalışmaları gerçekleştirildi. Sebahat Söylemez tarafından kaleme alınan ve TYK ile TEGV ekiplerince “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Döngüsel Elektronikler Danışmanlıkları” gerçekleştirilen “Karınca Bacak ile Dev Yaprak” isimli çocuk kitabı Melis Sezen tarafından seslendirildi. 20 Nisan 2022’de dijitalleşme lansmanı gerçekleştirilen kitap; “Dergilik”, “Fizy” ve “Hayal Ortağım” uygulamalarında e-kitap ve sesli kitap olarak yer alıyor. Ücretsiz olarak erişime açık olan sesli kitap, yayına girdiğinden bu yana 5.000’den fazla kez dinlendi.

Lansman videosu için karekodu okutunuz

Mentorluk Programı

TYK tarafından 2021 – 2022 Eğitim Öğretim yılı içerisinde Özel İtalyan Lisesi’nde (Liceo Italiano – IMI) Mentorluk Programı başlatıldı. Proje kapsamında belirlenen öğrenci TYK bünyesinde stajını gerçekleştirdi. Stajı esnasında TYK AEEE Yönetim Faaliyetleri konusunda bilgi sahibi olan öğrenci okulunda oluşturduğu “Gönüllü E-Atık Kahramanları” takımına da liderlik edip AEEE Yönetimi konusunda farkındalık oluşturmak üzere çalışmalar gerçekleştirdi. Takım lideri öğrenci tarafından Türkçe, İngilizce ve İtalyanca dillerinde hazırlanan sunum TYK desteği ile son haline getirildi. Sunum okul genelinde öğrencilere aktarıldı. Farkındalığı arttırmak amacıyla gönüllü öğrenciler için “E-Atık Kahramanı” tişörtleri ile rozetleri ve iç mekân AEEE toplama kutuları iletildi. Sunumlar esnasında bu materyaller kullanıldı.

Bu çalışmalara ek olarak “Gönüllü E-Atık Kahramanları” takımında görev alan öğrenciler tarafından bilgilendirme videosu hazırlandı. Video Özel İtalyan Lisesi ve TYK sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

“Gönüllü E-Atık Kahramanları” mayıs ve haziran aylarında TYK tarafından düzenlenen etkinliklerde aktif olarak görev aldı. Bu yıl TYK’da staj yapacak ve takım liderliğini devralacak olan öğrenci, “Gönüllü E-Atık Kahramanları” takımında görev alan öğrenciler arasından belirlenecek.

İtalyan Lisesi E-atık Kahramanları Videosuna ulaşmak için karekodu okutunuz

Çevre TV Yayını – Dijitalleşen Dünyanın Çevre Sorunu: E-Atıklar

14 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen Çevre TV canlı yayınına TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan ve TÜBİSAD AEEE Sorumlusu Selen Tanner konuk oldu. Yayında “Dijitalleşen Dünyanın Çevre Sorunu: E-Atıklar” hakkında görüşler paylaşıldı.

Çevre TV yayınına ulaşmak için karekodu okutunuz

Farkındalık Etkinlikleri

Çeşitli farkındalık etkinliklerine ve 5 Haziran Dünya Çevre günü kapsamında çeşitli kurumların düzenlemiş olduğu çevre festivallerine TYK uygulamalı öğrenim atölyeleriyle ve/veya standlı katılımlar sağlandı. Bunların yanı sıra etkinliklerde dağıtılmak üzere kurumlara promosyon ürün desteği de verildi.

“Uygulamalı Öğrenim Atölyeleri” esnasında TYK yetkilileri tarafından sürdürülebilirlik, çevre, sıfır atık, geri dönüşüm ve iklim değişikliği konularında bilgiler verildi, etkinliklerin düzenlenme amacı katılımcılara aktarıldı. Atölyeler ise konusunda uzman eğitmenler liderliğinde yürütüldü.

Tarih Düzenleyen Etkinlik Adı Atölye Adı
23 Nisan 2022 İstanbul Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Çocuk Karnavalı E-Atıklardan Mozaik Atölyesi
12 – 14 Mayıs 2022 İzmir Fuarcılık/EFOR Fuarcılık WECYCLE Çevre ve Geri Dönüşüm Teknolojileri Fuarı Standlı katılım – “Veri imha noktası”
18 Mayıs 2022 Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 10. Doğa Şenliği Atıklardan Kuş Evi Yapımı Atölyesi
3 Haziran 2022 Ankara Yenimahalle Belediyesi Çevre Festivali E-atıkların Tınısı Ritim Atölyesi
3 Haziran 2022 Zonguldak Karadeniz Ereğli Belediyesi Ömürlük Cihazlar Tamir Atölyesi
3 - 5 Haziran 2022 İstanbul Kadıköy Belediyesi Atıklardan Kuş Evi Yapımı Atölyesi
3 Haziran 2022 Tekirdağ Kapaklı Belediyesi Standlı katılım ve/veya promosyon desteği
4 Haziran 2022 Tekirdağ Çerkezköy Belediyesi
5 Haziran 2022 Ankara Büyükşehir Belediyesi
5 Haziran 2022 Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
5 Haziran 2022 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
6 Haziran 2022 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
9 Haziran 2022 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi


Döngüsel Elektronikler Sertifikası

Her yıl gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda sağlanan sürdürülebilir katkısı hesabı 2021 yılı için tamamlandı. Yıl içinde AEEE yönetimini TYK ile gerçekleştiren yaklaşık 300 kişiye ve kuruma, AEEE’ler ile yıl boyunca sağlanan sürdürülebilirlik katkısının kümülatif değerlerinin yer aldığı “Döngüsel Elektronikler Sertifikaları” dijital olarak iletildi. 

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.