"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

GÜNCEL

 

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin AEEE

TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluş, 2015 yılından bu yana yürüttüğü e-atık toplama ve geri kazanım çalışmaları kapsamında profesyonel bir anlayışla çeşitli kanallardan topladığı elektronik atıkların ekonomiye ve çevreye kazandırılmasını sağlıyor. Günümüze kadar gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde topladığı elektronik atıkları; eğitimde fırsat eşitliğine, teknolojik donanım desteğine, binlerce ağaca, sokak hayvanları için medikal ve mama yardımına, kısacası yaşam için bir değere dönüştürüyor. Bugüne dek yapılan karbon nötralizasyonu çalışmalarıyla 3.816 ağaç ve yaklaşık 1,1 milyon kg toplam karbon emisyonu azaltımına katkıda bulunuldu. 7.300 çocuğa nitelikli eğitim desteği verildi. Ayrıca 3.520 sokak hayvanı için yaşam desteği sağlandı. TÜBİSAD üyelerinin desteği ile gerçekleştirilecek diğer çevre çalışmaları ile bu bilinci devam ettirmek hedefleniyor.

Sıfır Atık Danışmanlığı

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren ve üye firmalar arasında yer alan Arena Bilgisayar San.Tic. A.Ş.’nin İstanbul Göktürk ve Kurtköy’de bulunan yerleşkelerinde TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu (TYK) danışmanlığında Sıfır Atık Sistemi kuruldu. Firma bünyesindeki çalışan sayısı ve operasyon türlerine göre atıkların oluştuğu noktalar, atık çeşitleri ve miktarları belirlenip, uygun ekipmanların konumlandırılmasının ardından, çalışanlara sıfır atık eğitimleri verildi.  T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Belgesi alması uygun bulunan ARENA Bilgisayar San. Tic. AŞ. Çevre uyumlu çalışmalarını önceliklendirmeye devam ediyor.

Eğitime Dönüştür

TYK, Turkcell iş birliği ile Türkiye’de 1300 Turkcell satış noktasından tekno atıkları Eğitimde Fırsat Eşitliği amacıyla toplamaya devam ediyor. 2019 Kasım ayından bu yana devam eden projenin verimi; süreli, ara kampanya ve etkinliklerle desteklenerek canlı tutuluyor. Kampanya süreçlerini, bayi katkısını, tekno atıkların yolculuğunu takip etmek üzere TYK tarafından geliştirilmiş WEEERO yazılım sistemi kullanılıyor.

  • Turkcell Bayileri Tekno Atık Toplama Yarışması: 2021 Kasım ayı içerisinde, en çok tekno atık toplayarak yarışmada dereceye giren 15 bayi belirlenerek elektrikli scooter ile ödüllendirildi.
  • Son Tüketiciye Hediye Çeki: 2022 Ocak ayında Tekno atıklarını Turkcell Bayilerine teslim eden vatandaşlara Turkcell Mağazalarında ve Turkcell Pasajda kullanmak üzere hediye çeki dağıtıldı. Kampanya reklam filmi TV kanallarında, TYK, Turkcell ve TEGV sosyal medya kanallarından yayınlanmaktadır.

Eğitimde Teknolojik Donanım Desteği

14 Ekim Dünya E-atık Gününe özel, Darüşşafaka Eğitim Kurumları için bağışlanan AEEE’lerden Teknolojik Donanım Desteğini 3. kez sağlandı.  43. İstanbul Maratonunda TYK ekibi Darüşşafaka yararına koştu. Maratonda dereceye giren koşuculara, TYK tarafından AEEE’lerden yaptırılan hatıra madalyaları Darüşşafaka aracılığıyla ulaştırdı.


 Öğrenciler AEEE Topluyor!

• Afiş Yarışması: 2021 Ekim ayında @tubisadyk Instagram hesabı üzerinden 6 – 14 yaş arası öğrencilere yönelik afiş tasarım yarışması düzenlendi.  Öğrenciler, “Öğrenciler AEEE Topluyor!” temasını işleyen resimleri ile yarışmaya katıldı. Değerlendirme, emeklilerden oluşan jüri ve konuk jüri üyeleri Çocuk Kitapları Editörü Burcu Ural Kopan ile Çocuk Kitapları Çizeri Gözde Eyce tarafından yapıldı. Dereceye giren çalışmalar belirlendi ve ödüllendirildi.

• Okul kampanyası: 2021 – 2022 Eğitim Öğretim Yılı “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyasının duyuruları afiş yarışmasında dereceye giren öğrencilerin çalışmaları ile gerçekleştirildi. Başvurular, 13.12.2021 itibariyle www.tyk.org.tr adresi üzerinden alınmaya başlandı. Kampanyaya katılan okullara toplama ekipmanları gönderildi. Okulların 9 Mayıs 2022 tarihine kadar AEEE’lerini biriktirmelerinin ardından TYK koordinasyonu ile AEEE’ler teslim alınacak ve okullar ödüllendirilecektir.

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.