"Türkiye'de AEEE temsilciniz"

 
EN
 
 
 

GÜNCEL

 

E – Bülten 2021 : Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin AEEE

TÜBİSAD, Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak 2015 yılından beri, yeniden kullanım, geri kazanım ve geri dönüşüm felsefesi içerisinde profesyonel bir anlayışla çeşitli kanallardan toplanan elektronik atıkların (AEEE) ekonomiye ve çevreye duyarlı bir şekilde kazandırılması için çalışmalar yürütüyor. TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşu, günümüze kadar gerçekleştirdiği toplam 12.816 ağaç bağışının sürdürülebilir, yeşil bir gelecek için yalnızca bir adım olduğunu düşünüyor,  TÜBİSAD üyelerinin desteğiyle gerçekleştireceği diğer çevre çalışmaları ile bu bilinci devam ettirmeyi hedefliyor.

“Öğrenciler AEEE Topluyor!” Kampanyası

Farkındalık çalışmaları kapsamında her yıl düzenlenen “Öğrenciler AEEE Topluyor!” kampanyası için 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında da düzenlendi. 1 Ocak 2021 tarihinde başlayan kampanya, 31 Mayıs 2021 tarihine kadar sürdü. Kampanya afişleri 2020 Eylül ayında düzenlenen “Afiş Tasarım Yarışmasında” dereceye giren çalışmalardan seçildi ve okullarda kampanyanın duyurularının yapılabilmesi için dijital ortamda paylaşıldı. Bununla birlikte kampanyaya katılan okullara iç mekân AEEE toplama kutuları iletildi ve kampanya sonunda okullarda toplanan AEEE’ler teslim alındı. Kampanya başlangıcında duyurulan ödül cetveli kapsamında atık biriktiren okullar ödüllendirildi.

Bununla birlikte kampanya boyunca devam eden “Evimizdeki EEE’ler ve AEEE’ler” anketi sona ermiş olup, toplanan verilerin analizi için İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sirküler Ekonomi Birimi ile rapor çalışmaları devam etmektedir.

Belediyeler Arası E-Atık Toplama Yarışması

İlki 16 Kasım 2020 – 15 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Belediyeler arası AEEE Toplama Yarışmasının” ikincisi 1 Temmuz – 1 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlendi. Yarışma kapsamında anlaşmalı olunan belediyeler, AEEE’lerin Kontrolü Yönetmeliği Madde – 8 ‘de tanımlanmış nüfus kategorilerine göre gruplandırıldı. Belediyeler için nüfuslarına bağlı olarak yarışma hedefi belirlendi. Hedefini tutturan ve nüfusuna göre kendi kategorisinde ilk 3’e giren belediyeler ödüllendirildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliği: Kompost Yapımı Atölyesi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çerçevesinde @tubisadyk Instagram hesabı üzerinden çevrim içi olarak “Kompost Yapımı Atölyesi” düzenlendi. Doğada sıfır atık felsefesiyle atıkların kaynağından ayrı biriktirilmesi ve önemi ile bireysel atık yönetimi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlik, başta çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarının katılımına açık olarak gerçekleştirildi. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi iş birliği ile düzenlenen atölyede doğada sıfır atık felsefesi ile evimizde, iş yerlerimizde biriktirdiğimiz organik atıklarla kompost yapımı uygulamalı olarak anlatıldı. Bununla birlikte, kompost uygulamaları hakkında detaylı bilgi verildi ve interaktif olarak gerçekleştirilen atölyede katılımcıların soruları yanıtlandı.

Etkinlik videosuna ulaşmak için karekodu okutunuz:

“Bireysel atık yönetimi: Nasıl Kompost Yaparız?” için karekodu okutunuz:


“Eğitime Dönüştür” Kampanyası

2021 Haziran ayında İstanbul’da, 2021 Eylül ayında İzmir’de amatör sporcular için tasarlanmış bisiklet yarışı “Granfondo”da yarış başlangıç ve bitiş noktalarına TÜBİSAD E-atık Toplama Kutuları yerleştirildi. Etkinliğe katılanlar ve ziyarete gelenler yanlarında getirdikleri AEEE’leri bu kutulara bıraktılar ve toplanan AEEE’lerle “Eğitime Dönüştür” projesi kapsamında Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı’na (KAHEV) katkı sağlandı. Ayrıca katılımcılarda farkındalık yaratmak amacıyla Mervan Altınorak isimli sanatçıya Elektronik Atıklar’dan bisiklet yaptırıldı ve etkinlikte sergilendi.

 

Bu Sayfayı Paylaşın
 
 

Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için tyk.org.tr sitesi Aydınlatma Metni’ni okuyabilirsiniz.