İngilizceTürkçe
TYK GİRİŞ

EEE Nedir ?

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği Ek-1/A’da yer alan kategorilere dâhil olan ve alternatif akımla 1000 Volt’u, doğru akımla da 1500 Volt’u geçmeyecek şekildeki kullanımlar maksadıyla tasarlanmış olan, uygun bir biçimde çalışması için elektrik akımına veya elektromanyetik alana bağımlı olan eşyaları ve bu akım ve alanların üretimi, transferi ve ölçümüne yarayan eşyalara EEE (Elektronik ve Elektrikli Eşya) denmektedir.


Günümüzde günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan ve yaşamımız kolaylaştıran ürünlerin çoğunluğunu oluşturan elektronik ve elektrikli eşyalar, üretim aşamasında da yine aynı şekilde elektronik ve elektrikli eşyaların daha kompleks türlerine ihtiyaç duymaktadır. Hayatımızdan çıkaramadığımız ve çıkarmayı düşünemeyeceğimiz bilgisayar, televizyon,  kablosuz iletişim araçları,  ses ve görüntü kayıt cihazları, cep telefonları, yazıcılar,  x-ray cihazları, mikrodalga cihazlar, diğer beyaz eşya grubundaki ürünler, küçük ev aletleri, otomatlar vb. birçok türde ürünler bu gruba girmektedir.


Temel olarak, elektrik kullanarak bilgi işleyen, taşıyan veya depolayan elemanları ve sistemleri bulunan tüm eşyalara EEE denilmektedir.

 

Ek-1/A’da yer alan kategoriler aşağıdaki gibidir;

 

1.            Büyük ev eşyaları

2.            Küçük ev aletleri

3.            Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları

4.            Tüketici ekipmanları

5.            Aydınlatma ekipmanları

6.            Elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere)

7.            Oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları

8.            Tıbbi cihazlar

9.            İzleme ve kontrol aletleri

10.          Otomatlar